Новини медицини

Медичні роботи для паралізованих людей.

Новітні медичні роботи здатні покращити умови життя людей з виключеною функцією нижніх кінцівок та дозволяють по-новому поглянути на світ, що їх оточує. ...

Японська компанія показала чотири робототехнічні системи для хворих і літніх людей. При створенні цих машин, комерціалізація яких намічена на 2013 рік, Toyota використовувала технології, розроблені для автомобілів і передових андроїдів.

Першим фахівці представили "незалежного помічника при ходьбі". Люди з однією паралізованою ногою все ще здатні використовувати м'язи пахової області, тобто вони можуть качати недіючої ногою вперед. Хитаючи ногою, людина може регулювати швидкість ходьби, це виявляє датчик у стегна, подається команда активатор. Крім того, є сенсор на стопі, що фіксує торкання із землею. Наміри власника такого протезу можуть бути легко ідентифіковані за допомогою тільки цих двох датчиків ".

"Помічник при ходьбі" складається із пристрою що закріплюється на нозі та рюкзака вагою 3,5 кг, в якому знаходяться батареї і контролер. Комерційна версія буде в два рази легше і поміститься в сумку на талії.

Друга новинка Toyota - це ускладнена перша. Щоб тренувати в ходьбі інвалідів, вона включає в себе бігову доріжку, страхувальні ремені і комп'ютерну систему моніторингу - пояснює компанія.

Третій робот побудований на базі самокату Winglet і заново вчить людей зберігати рівновагу. Переміщуючи свою вагу вперед, назад і в сторони, пацієнти грають в комп'ютерні ігри.

Нарешті четверта машина являє собою інвалідний візок, який допомагає пацієнтові піднятися з ліжка і перевозить його, наприклад, в туалет, де акуратно садовить на унітаз.

Екзоскелет Esko, розроблений американськими вченими, повертає паралізованим людям можливість пересуватися.

Пристрій під назвою Exoskeleton Robot було представлено на міжнародній виставці сучасних технологій в Лондоні. Цей пристрій являє собою костюм, який одягається на людину і дозволяє пересуватися людям з паралізованими нижніми кінцівками.

Екзоскелет використовує інтерфейс, що базується на розпізнаванні жестів, живлення здійснюється за рахунок акумуляторів. Сенсорні датчики реагують на найменші рухи людини, після чого приводяться в дію вбудовані в костюм двигуни. Апарат сподіваються запустити в серійний продаж до 2013 року.К.Р. Мурадян
за матеріалами membrane та meddaily

Зонд, що самостійно знаходить тромби.

У фільмі "Фантастична подорож" групу вчених зменшили і помістили в мікроскопічну субмарину, яку запустили в кровотік. Їм потрібно було зруйнувати смертельно небезпечний тромб. Аналогічним чином діє нова розробка - незвичайний зонд. Вона здатна легко виявити згустки в артеріях...

Існуючі на даний момент зонди являють собою переважно камери, які можуть переміщатися в артеріях. Новий же зонд авторства Guillermo Tearney з Масачусетського госпіталю в Бостоні виявляє молекули, що свідчать про наявність тромбів або жирних бляшок в артеріях.

Зонд вже успішно протестували на кроликах. Тварин спочатку посадили на дієту, що приводить до утворення відкладень в артеріях. Потім їм ввели флуоресцентне сполука, яка позначає небезпечні молекули. У свою чергу, у зонда був детектор, що реагує на флуоресцентне свічення. Це дозволило виявити фібрин (протеїн, що стоїть за формуванням тромбів) і катепсин В (ензим, присутній в більшості небезпечних бляшок).

В принципі, таким чином реально виявити будь-яку молекулу, включаючи молекулярні ознаки раку. У перспективі учені планують додати до зонду лазери, щоб розбиратися з виявленими патологіями прямо на місці.

К.Р. Мурадян
За матеріалами New Scientist.

Перша у світі операція з виделення товстої кишки через анальний отвір.

Лікарня Clinic de Barcelona з Барселони успішно завершила першу в світі операцію з видалення товстої кишки через анус, ця новаторська техніка менш інвазивна, ніж видалення органу через черевну порожнину. Пацієнт, 36 років, який звернувся в клініку в липні, страждав важким виразковим колітом з сильними болями...

Інтенсивні болі, частий стілець та неефективність консервативної терапії вимагали оперативного лікування.

На прес-конференції, керівник відділення хірургії шлунково-кишкового тракту, Антоніо Маріа де Лейсі, пояснив, що новий метод став "кроком вперед" для хірургії, тому що, серед інших переваг, вдвічі скорочується післяопераційний час - до чотирьох або п'яти днів.

Операція, яка тривала більше трьох годин, на практиці складалася з трьох невеликих розрізів для введення лапароскопічних портів в животі, найбільший 12 міліметрів і повинна бути доповнена другою операцією для відновлення видільної системи - це стандартна процедура при важкому виразковому коліті.

Це захворювання вражає близько 70000 чоловік в Іспанії, а для тих, кому іммуносупрессівноая терапія не ефективна, видалення товстої кишки є «єдине рішення», тому що симптоми хвороби прогресують від недоїдання і анемії.

Пацієнт, який був присутній на прес-конференції сказав, що раніше він не міг виходити з будинку в результаті частого стільця, і повідав, що після операції він скинув 18 кілограмів ваги і може вже вести "нормальне життя".

Де Лейсі повідомив, що операція стала можливою завдяки пожертвам кількох компаній, і тому мала практично нульову вартість для хворого, визнаючи, що, у противному випадку процес був би в десятки разів дорожче.

Команда хірурга, яка включає в себе анестезіолога і реаніматолога з черевної хірургії, описав, що вважає у майбутньому можна буде отримувати через анус навіть жовчний міхур, що вся хірургія буде рухатися в бік малоінвазивних методів при оперативних втручаннях.

Британські вчені навчились вирощувати нові зуби

Група дослідників на чолі з професором Полом Шарпом, розробила нову технологію для вирощування зубів. Для цього вчені використовували стовбурові клітини, які брались в пацієнта. Далі ці клітини вирощувалися в лабораторних умовах, що гарантувало їх перетворення в потрібний вид зуба, після чого клітини пересаджували в ясна...

Через кілька місяців на місці відсутнього зуба виростає новий. Вся операція проходить під місцевою анестезією.

Дана методика була випробувана на мишах, але Пол Шарп не бачить причин, які можуть перешкодити вирощувати зуби у людини. Якщо ефективність технології буде схвалена в ході клінічних випробувань, то людям більше не потрібно буде носити штучні коронки і піддаватись складним операціям з імплантації металевих штифтів в щелепу.

Схоже винахід було зроблено в серпні дослідниками з Токійського університету природничих наук (Японія). Вони успішно імплантували біоінженерні тканини в щелепи мишей, з яких у гризунів виросли нові зуби. Цю техніку можна використовувати для відновлення самих різних органів.

Вперше в світі проведена операція з пересадки матки

У Туреччині успішно проведена операція з пересадки матки 21-річній пацієнтці, в якої вона була відсутня від народження. Операція була виконана 9 серпня поточного року хірургами Госпіталю університету Акдениз в Анталії. Для трансплантації використовувався орган померлого донора...

Через майже два місяці після втручання лікарі говорять про те, що їм вдалося уникнути реакції відторгнення, крім того, у пацієнтки були зафіксовані перші місячні.

Пацієнтка турецьких хірургів, 21-річна Дерія Серт, погодилася на втручання, щоб отримати можливість народити власну дитину. Через кілька місяців після операції лікарі планують імплантувати жінці ембріони, отримані шляхом екстракорпорального запліднення ще до проведення трансплантації.

Такий порядок лікування пов'язаний з тим, що після операції пацієнтці для профілактики відторгнення донорських тканин необхідно приймати іммуносупрессанти, що може негативно позначитися на якості яйцеклітин.

Під час вагітності дози імуносупресантів також доведеться знизити, щоб зменшити ризик вад розвитку плоду. Після народження дитини донорську матку пацієнтці планується видалити, щоб виключити необхідність довічного прийому ліків.

Для ЕКО були використані сперматозоїди чоловіка Деріі і її власні яйцеклітини, оскільки при вродженій ваді розвитку матки, яким страждає жінка, яєчники розвиваються нормально.

"Операція була успішною, але про справжній успіх можна буде говорити, коли пацієнтка народить дитину", - заявив один з хірургів які брали участь в трансплантації - Омер Озкан.

Перша спроба пересадки матки після появи препаратів, що ефективно запобігають відторгненню, була зроблена в 2002 році в Саудівській Аравії. Через три місяці після операції матку довелося видалити через утворення тромбів в судинах органу. В даний час допідготовка до операції з пересадки матки ведеться в медичних центрах США, Великобританії та Швеції.

Нагадаємо, у вересні минулого року повідомлялося, що американські вчені з Браунівського університету в Род-Айленді розробили функціонуючий штучний яєчник, який, за їхніми даними, став першою створеною тривимірною тканинною структурою з трьома клітинними лініями різних типів.

Нобелівська премія в галузі фізіології та медицини

У понеділок, 3 жовтня, Нобелівський комітет оголосив імена лауреатів найпрестижнішої наукової премії в області фізіології і медицини. Нагороди удостоїлися троє вчених, що займаються дослідженням систем вродженого і набутого імунітету, завдяки яким живі організми виживають в світі, повному небезпечних бактерій, вірусів та інших патогенів. Незабаром після оголошення рішення комітету з'ясувалося, що один з учених помер 30 вересня, а премія не присуджується посмертно...

Лінія оборони
Всі живі істоти, починаючи від бактерій і закінчуючи людьми, мешкають в умовах дуже жорсткої конкуренції - сусіди по планеті норовлять в будь-який момент поживитися чужою їжею або зайняти чуже місце проживання. Іноді недружелюбно налаштовані види намагаються зробити і те й інше і оселитися прямо в тілі загавившоїся жертви. Якби у менш нахабних тварин і рослин не було механізмів захисту від таких квартирантів, то навколишній світ, в кращому випадку, складався б з одноклітинних істот.

Але проживаючі на Землі види вміють чинити опір тим, хто зазіхає на їхні організми - за виявлення та знешкодження потрапивших всередину тіла патогенів відповідає імунна система. Аж до початку XX століття вчені абсолютно не розуміли, як саме організм розпізнає і знищує хвороботворні агенти і при цьому не атакує власні клітини. До середини століття картина стала прояснюватися, а до 2000-х років дослідники спільними зусиллями практично повністю зрозуміли основні закономірності функціонування імунітету (хоча деякі глобальні принципи неясні до цих пір).

Імунітет поділяється на вроджений і набутий. Перший тип еволюційно набагато давніший, він присутній у всіх тварин і рослин, а в деяких груп організмів - наприклад, комах - є основним. Набутий імунітет з'явився тільки у хребетних і, на відміну від природженого, він відрізняється високою специфічністю відповіді - проти різних типів інфекційних агентів використовуються строго специфічні типи "зброї". Система вродженого імунітету "мочить" всі патогени безрозбірливо за одним сценарієм.

Лауреати
Майбутній лауреат Нобелівської премії Жюль Хоффман (Jules Hoffmann) в середині 90-х років працював з дрозофілами - дуже популярними у біологів модельними організмами. Так як у комах відсутній набутий імунітет, плодові мушки - це практично ідеальний об'єкт для дослідження "чистих" принципів функціонування вродженого імунітету. Хоффман і його колеги отримували лінії мух-мутантів, у деяких з них не працював ген Toll - на той момент було відомо, що цей ген дуже важливий для нормального розвитку ембріонів. Вчений інфікував дрозофіл з "вимкненим" геном різними бактеріями і грибами, і несподівано виявилося, що комахи-мутанти гинуть, хоча зазвичай для мух зараження цими патогенами не смертельно.

Другий лауреат Нобелівської премії 2011 займався вивченням іншого аспекту роботи імунної системи - Брюса Бетлера (Bruce A. Beutler) цікавило, як саме імунна система дізнається про небезпечні для організму бактерії. Вчений показав, що реакцію викликають певні молекули складної будови, що розташовані на поверхні бактеріальних клітин - ці молекули, що представляють собою "зшиті" разом молекули цукрів і ліпідів, називаються ліпополісахариди (LPS). У 1998 році Бетлер і його колеги з'ясували, що миші, не реагують на LPS (їх імунітет "не бачить" ці молекули і, відповідно, не починає боротися з несучими їх бактеріями), мають мутацію в гені, що близька гену Toll у мух.

Ральф Стейнман (Ralph M. Steinman), якого Нобелівський комітет також визнав гідним отримати премію, досліджував взаємодію систем вродженого і набутого імунітету. Ще в 1973 році вчений виявив новий тип клітин імунної системи - так звані дендритні клітини. Стейнман припустив, що вони якимось чином активують Т-лімфоцити - дуже важливі учасники імунної відповіді, які, зокрема, необхідні для розпізнавання хвороботворних агентів і самого існування імунної "пам'яті" організму. Вчений провів серію експериментів з клітинними культурами, в яких показав, що після зустрічі з патогеном дендритні клітини починають стимулювати Т-лімфоцити і спонукати їх до активних дій проти інфекційних агентів. У більш пізніх роботах було з'ясовано, що дендритні клітини як би "показують" Т-лімфоцитам їхніх ворогів - вони захоплюють з навколишнього середовища фрагменти бактерій і виносять їх на свою поверхню так, що Т-клітини можуть "помацати" представлені шматочки і визначити, небезпечні вони чи ні.

Роботи Хоффмана, Бетлера і Стейнмана в сукупності з дослідженнями інших вчених дозволили зрозуміти, як працює імунна система, і з урахуванням цього знання розробити більш ефективні стратегії вакцинації. Крім того, медики наблизилися до розуміння природи аутоімунних захворювань і навчилися послаблювати їх інтенсивність.

P.S. Через кілька годин після оголошення імен лауреатів стало відомо, що Ральф Стейнман помер 30 вересня. Він помер у віці 68 років від раку підшлункової залози. Так як Нобелівська премія не вручається посмертно (виняток робиться лише в тому випадку, якщо лауреат вмирає в проміжку між оголошенням про рішення Нобелівського комітету і власне врученням нагороди), то, швидше за все, на урочистій церемонії нагородження 10 грудня премія в розмірі 10 мільйонів шведських крон (близько 1,4 мільйона доларів) буде поділена між двома залишилися лауреатами. Відразу після появи новини про смерть Стейнмана деякі ЗМІ іронізували, що вченого вбило те саме захворювання, яке він вивчав, але ця інформація є помилковою, тому що рак безпосередньо не пов'язаний з порушеннями в роботі імунної системи.

Японці розробили смартфон діагност

Японські вчені розробили технічну новинку у вигляді смартфона, сенсори якого зможуть визначати рівень радіації, зайвої ваги, м'язову масу, а також неприємний запах з роту - повідомляє BBC...

Також фахівці повідомили, що у нових версій смартфона будуть сенсори, які обчислюють рівень ацетону у видихуваному повітрі. Ці дані підкажуть власникові, наскільки він зголоднів. Таким чином, смартфон-діагност відповідає на максимум актуальних для клієнта питань, стверджують розробники.

Експерти повідомили, що новинка буде представлена на початку жовтня на японській виставці передових технологій. Вона стане дуже корисною і допоможе уникнути зайвих звернень до лікаря, а також допоможе запобігти виникненню низки захворювань, вважають учені.

Японці розробили смартфон діагност

Через часті і довгі телефонні розмови, може статися розтягнення ліктьового нерва і з'явитися біль у руці, повідомляє CNN. Викликане тривалим зігнутим положенням руки стан медики називають кубітальние тунельним синдромом або "мобільним ліктем" (по аналогії з так званим "тенісним ліктем")...

Хірург-ортопед з США Леон Бенсон (Leon Benson) заявив, останнім часом спостерігається збільшення числа пацієнтів з даним розладом. Найчастіше люди скаржаться на біль, поколювання або оніміння руки. Причиною цих симптомів є розтягнення, рубцювання і порушення кровопостачання ліктьового нерва, які в свою чергу викликані тривалим і сильним згинанням руки при розмові по телефону.

У важких випадках кубітального тунельного синдрому пацієнту може знадобитися хірургічне лікування. На думку доктора Бенсона, для профілактики цього стану необхідно частіше міняти руку яка тримає телефонну трубку.

Кубітальний тунельний синдром - не єдиний розлад, причиною якого є використання мобільних телефонів. Дослідженнями американських учених показали, що набір великої кількості текстових повідомлень може викликати пошкодження пальців. Крім того у активних користувачів стільникового зв'язку зустрічаються порушення слуху. Не до кінця досліджено вплив виробленого мобільниками випромінювання. Деякі дослідники вважають, що воно може викликати епілепсію, пухлини мозку, порушення сну і навіть зниження якості сперми.

Банкіру набридла робота і він став лікарем

29-річний Крістіан Е., якому набридла фінансова кар'єра, підробив на домашньому комп'ютері диплом знаменитого британського Оксфордського університету і влаштувався з ним на стажування в клініку Університету Ерлангена в Баварії...

У клініці він як асистент взяв участь в 190 хірургічних операціях, включаючи 17 втручань на внутрішніх органах. При цьому ніхто не запідозрив недоброго - за словами представника клініки, діяльність Крістіана не мала особливих відмінностей від роботи інших стажерів.

Обман розкрився завдяки анонімному листу, отриманому керівництвом клініки в лютому поточного року. Самозванець був негайно звільнений, але не заспокоївся і практично відразу спробував відкрити приватну практику в місті Тюрінгії. В результаті цього він був затриманий поліцією і після розгляду справи в суді засуджений до трьох років позбавлення волі.

У суді він пояснив свої вчинки давньою мрією про лікарську роботу.

Французкі лікарі повністю пересадили чоловіку нове обличчя

35-річний чоловік на ім'я Джером з генетичним захворюванням, що спотворили його обличчя, отримав новий зовнішній вигляд після революційної операції, в ході якої йому пересадили всі частини особи від донора. Операція проходила в госпіталі Енрі-Мондор і тривала майже весь день, пише The Telegraph...

Представники госпіталю підкреслюють, що це перша в світі операція по повній пересадці обличчя, а та операція, що відбулась раніше в Барселоні , за фактом часткова, адже тоді пацієнтові не пересаджували губи, повіки і слізні канали. Джером ж тепер здатний реально плакати.

Професор Лантьєрі, який проводив операцію, розповідає про стан Джерома: "Він почуває себе добре. Він ходить, їсть, розмовляє. У нього навіть борода почала рости на пересадженому обличчі. Між тим, основні ризики у вигляді відторгнення та інфекцій залишаються".


Новини періодики
UA

Атестація лікарів